HlavnÃm cÃlem každého živého tvora je bezesporu pÅ™ežitÃ. Je tedy jen pochopitelné, když majà takové zbarvenÃ, které jim umožnà splynout s krajinou. Býložravci tak mohou snadnÄ›ji uniknout pozornosti predátora, zatÃmco predátor se naopak může dostat ke své koÅ™isti mnohem blÞe, aniž by byl spatÅ™en.
Â
OvÅ¡em, jak už to tak bývá, i zde existujà výjimky. V pÅ™ÃrodÄ› totiž najdeme také velmi pestÅ™e zbarvené druhy. Pro tento vývoj existuje hned nÄ›kolik možných vysvÄ›tlenÃ.
Â
Â
TÃm prvnÃm je, že prostÅ™edÃ, ve kterém žijÃ, je také velmi pestré. Takovéto zbarvenà jim tedy pomáhá v jejich domovinÄ› s kamuflážÃ. To je pÅ™Ãpad nejrůznÄ›jÅ¡Ãch papouÅ¡ků. Ti, aÄkoliv se nám zdajà pestÅ™Ã, ve skuteÄnosti v amazonské Äi jiné džungli velmi snadno splynou s okolÃm.
Â
To ovÅ¡em neplatà pro jiné druhy ptáků, napÅ™Ãklad pro pávy. Zde majà nenápadnou barvu pouze samiÄky, zatÃmco sameÄci jsou pestÅ™e vybarvenÃ. Zde je důvodem snaha pÅ™ilákat samiÄku, a to se z evoluÄnÃho hlediska ukázalo důležitÄ›jÅ¡Ã, než snÞené Å¡ance na pÅ™ežitÃ. SamiÄky pak zaÄaly preferovat stále výraznÄ›ji zbarvené partnery, až jsme dospÄ›li k tomu, co známe dnes.
Â
Â
V neposlednà řadÄ› jsou zde pak nÄ›kteřà plazi a obojživelnÃci, napÅ™Ãklad výraznÄ› barevné jihoamerické žáby. Ty se svou barvou naopak snažà ostatnà odradit od toho, aby je snÄ›dli, neboÅ¥ tÃm dávajà najevo, že jsou jedovaté. I zde to tedy funguje jako svého druhu ochrana, kdy ostatnà živoÄichové vÄ›dÃ, že se od nich majà držet dál.
Â
Pak je potÅ™eba zmÃnit také zebry, kde se výrazné barvy staly souÄástà obranné strategie. Jejich Äerné a bÃlé pruhy jim sloužà k tomu, aby mÄ›l predátor problém rozeznat jeden kus od druhého, a tedy i potÞe s naÄasovánÃm útoku. O tom, že tato strategie vycházÃ, svÄ›dÄà i to, že populace zeber je na velmi vysokém poÄtu.
Â
Je tedy jasné, že barvy u zvÃÅ™at jsou mnohem složitÄ›jÅ¡Ã, než by se na prvnà pohled mohlo zdát. Každá má vÅ¡ak svůj úÄel, kterým je udrženà daného druhu naživu. A to se vÄ›tÅ¡inou daÅ™Ã.