Občas se může stát, že se nám na hladině bazénu či vířivky vytvoří pěna. To je většinou indikátorem znečištění vody a znamením, že bychom měli provést pořádnou údržbu. Problém však je, že této pěny se většinou nelze příliš snadno zbavit, a to ani po intenzivní chlorové kůře.
Pravdou je, že tato se častěji tvoří v teplé vodě, takže by se zdálo, že pokud nemáte vyhřívaný bazén, nemusíte se ničeho obávat. Ovšem zde je potřeba si uvědomit, že průměrné teploty v létě se neustále zvyšují. Navíc často používáme nejrůznější solární plachty a jiné prostředky, abychom teplotu vody zvýšili. Pěna se tedy může poměrně snadno objevit i zde.
V takovém případě je na místě použít odpěňovač. Jedná se o přípravek určený přímo pro odstranění této nežádoucí pěny, pokud se na hladině objeví. Na rozdíl od jiných bazénových přípravků tento nelijeme do vody, nýbrž jej stříkáme jako sprej přímo na pěnu, kterou následně rozpouští.
Celý systém funguje na principu zvýšení povrchového napětí vody, které tvorbě pěny brání. Přesně opačným způsobem působí například přípravky na mytí nádobí – ty toto napětí naopak snižují. Výhodou je, že odpěňovače jsou poměrně účinné, a jejich použití snadné a rychlé.
Problém však je, že neřeší příčinu, nýbrž pouze symptom. Snížení povrchového napětí je nejčastěji způsobeno znečištěním vody, byť na první pohled nemusí být nijak patrné. A to je potřeba řešit, neboť může velmi snadno představovat zdravotní riziko. Proto, pokud na hladině pěnu objevíme, bychom měli nejprve zjistit, co je její příčinou. A teprve až tuto odstraníme, použít v případě potřeby odpěňovač. Jinak je to v podstatě stejné, jako když zápach překryjeme voňavkou – na chvíli jej necítíme, avšak to neznamená, že zmizel.
I to jsou důvody, proč se vyplatí kvalitu vody v bazénu neustále sledovat. Můžete tak zachytit vznikající problém hned v pořádku, a situaci řešit dřív, než bude pozdě. Díky tomu pak nebudete muset měnit vodu po celou koupací sezónu, což vám ušetří jak starosti, tak i peníze.